Dünyanın En Büyük Havalimanı Olan “İstanbul Havalimanı”ın Hakkında Bilgiler

Yıllık kapasitesi 200 milyona kadar varabilen dünyanın en büyük havalimanı bugün İstanbul’da açıldı. Yeni havalimanının adı, İstanbul Havalimanı olarak kararlaştırıldı. İlk fazı açılan havalimanı yıllık 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek.

1.

Tamamı tamamlandığında 500 uçak kapasiteli olacak olan İstanbul Yeni Havalimanı, yılda 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Bugün açılmış olan ilk kısım ise yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli olacak.

Toplamda 6 bağımsız pistten oluşan havalimanında, 250 havayolu şirketinin uçuşlarının gerçekleşmesi bekleniyor. Toplamda 76,5 milyon metrekarelik alana kurulan havalimanının 1,3 milyon metrekarelik terminali, tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası.

2. Toplam Yatırım 6 Milyar Euro.

DHA’nın hazırladığı habere göre Cengiz, Kolin, Limak, Mapa ve Kalyon İnşaat ortak girişimi ile, İstanbul Grand Airport (IGA) tarafından yapımı 5 yıldır sürdürülen havalimanının ilk kısmı için 6 milyar euro yatırım yapıldı. Toplam ihale bedeli ise 26,14 milyar Euro.

Havalimanının tüm fazlarının 2023 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

3. İlk Uçuş Türk Hava Yolları Tarafından 31 Ekimde Ankara’ya Yapılacak.

İlk sefer, Türk Hava Yolları’nın Boeing 777 tipi uçağı ile Ankara’ya olacak. İkinci sefer ise THY’nin Boeing 737-800 tipi uçağı ile KKTC Ercan Havalimanı’na olacak.

THY’nin Ankara, KKTC ve Azerbaycan ile başlayacağı seferler, kademeli olarak artırılacak.

4. Günde 2000 Uçak İniş-Kalkış Yapabilecek.

Günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapabileceği İstanbul Yeni Havalimanı, sahip olduğu yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

5. 2017 Verilerine Göre En Çok Yolcu Ağırlayan Havalimanları Listesi.

Listede Atlanta Havalimanı 103 Milyon yolcu ağırlarken, 15. sırada Atatürk Havalimanı 15. sırada yer alıyor.

6. Yeni Havalimanında 310 Polis ve 100 Gümrük Memuru Görev Alacak.

İlk etapta havalimanında 310 polis, 100 gümrük memuru görev alırken, 3500 özel güvenlik personeli de çalışıyor olacak.

60 metrede bir sabit kamera, 360 metrede bir PZT kamera ve 720 metrede bir termal kamera bulunacak olan havalimanında, 9 bin akıllı kamera ile 8 kusurlu hareket tanımlandı.

Önerilen Blog :  5 Yaşındayken Bir Mülteci Olarak Kaldığı Kampta Kendisine Bisiklet Hediye Eden Adamı 24 Yıl Sonra Bulan Kadın

7. Yeni Havalimanına Giden İETT Hatları.

Havalimanına gidecek İETT hatları ise; H2, H3 ve H4 İETT hatlarının yanı sıra, İST1, İST2 ve İST7 Havaist hatları ile havalimanına ulaşım sağlanabilecek.

8. Bunun Yanında Atatürk Havalimanı Kapatılmayacak.

DHMİ Genel Müdürü Funda Makbule Ocak, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Bütün büyük metropollerde olduğu gibi İstanbul’daki yeni havalimanına da yedek bir meydan olması lazım. Atatürk Havalimanımızda çok ciddi alt ve üst yapı yatırımlarımız var. Ticari uçuşları yeni havalimanına kaydırdıktan sonra Atatürk Havalimanı’nda genel havacılık, müstakil kargolar, uçuş eğitimleri, bakım ve onarım hangarları gibi havacılığın diğer noktalarına çok ciddi imkanlar sağlayacağız. Çok önemsiyoruz. Atatürk Havalimanı önemli bir pazar olacak.” demişti.

 

Kaynak: Onedio

Türkiye’nin Dört Bir Yanında Kutlanan Cumhuriyet Bayramımızdan Kareler

Netflix’ten Fatih Sultan Mehmet Uyarlaması Geliyor