Suudi Arabistan’lı Kadınlar Dün Geceden İtibaren Trafiğe Çıkma Hakkı Kazandı!

Suudi Arabistan’da kadınlar, kendilerine tanınan araç kullanma izninin çıkmasının ardından trafiğe çıktı. Ülkedeki İslam alimlerinin ortaya attığı dini sebepler sebebiyle onlarca yıldır süren yasaktan sonra kadınlara tanınan araç kullanma izni bugün yürürlüğe girmiş oldu. İhbariyye ve Al Arabiya televizyon kanalları, kararın uygulanmasının ardından ülkede ilk kez trafiğe çıkan kadın sürücülere ait görüntülere yer verdi.

 

1.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından 26 Eylül tarihinde yayımlanan kararnameyle, kadınların da ehliyet alarak 24 Hazirandan itibaren araç sürme imkanına sahip olacağı duyurulmuştu. Suudi Arabistan, 2030 itibariyle kadınların iş piyasasına katılım oranını yüzde 22’den yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.

2.

Dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke olan Suudi Arabistan’da, Üst Düzey Alimler Kurulu tarafından “Kadınların araç kullanması haramdır.” olarak verilen fetva sebebiyle yasal değişiklik yapılamıyordu. Kurul Başkanı olan Abdulaziz bin Baz ve diğer bir çok din adamı kadınların araç kullanması için “haram” fetvası verirken, Şeyh Abdulaziz el-Şeyh gibi bazı din adamları ise verilen bu fetvayı eleştiriyor ve kadınların da araç sürebileceğini ifade ediyor. Ülke genelinde “kadınların araç kullanmasına izin veren yasa çıkarılması” için ilki 1990’da olmak üzere 2011, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında pek çok kampanya düzenlenmişti.

3.

120 bin kadının ehliyet almak için başvuruda bulunduğu açıklandı.Trafiğe çıkan kadınlardan bazıları da akıllı telefonla araç çağırma uygulamaları Uber ve Kerim’de şoför olarak çalışmaya başladı.

4. Gelişmeler Twitterda da Yankılandı:

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Önerilen Blog :  Veresiye Defterini Anonim Bir Şekilde Satın Alarak 20 Kişinin Borcunu Ödeyen Hayırsever

Beşiktaş – Fenerbahçe Derbilerinden Hafızalara Kazınan Kesitler

Son 10 Yılın En İyi Derbisi Olmaya Aday Fenerbahçe – Beşiktaş Maçıyla Alakalı Atılan En İyi Tweetler