Defalarca Kez Sıkılmadan İzlediğimiz Süt Kardeşler Filmi ile Alakalı Bilinmeyen Ayrıntılar

Bir Arzu Film klasiği olan Süt Kardeşler filmi defalarca televizyonda denk gelmemize rağmen yine denk gelsek yine severek izleyeceğimiz yapımlardan bir tanesi. Gulyabani sahnesi ile bir neslin aklını almayı başarmış olan Süt Kardeşler filmine ilişkin ayrıntılara göz atalım.

 

1. Filmdeki Gulyabani Figürü Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kitabından Uyarlanmıştır.

2. Arapça Kökenli Bir Kelime Olan Gulyabani, Karanlıkta, Issız Yerlerde İnsanın Gördüğünü Sandığı Hayalet Manasına Gelmektedir.

“Gul” kelimesi aynı zamanda Araplar’da islamiyet oncesindeki dişi cinin adıdır. Farsça’da “Gul-i yabani” isimli bir efsane yaratıktan geldiği de söylenir. Yani Farsça olan bu sözcük aslolarak Arapça kökenlidir ve birbirleriyle kaynaşarak farklı bir sözcük oluşturmuştur. Gulyabani, eski Anadolu kültüründe bulunan Ahubaba adlı insan yediği düşünülen kocaman, uzun sakallı, asalı, dev bir yaratığın da tezahürüdür.

3. Ramazan ve Şaban’ın Kimlik Değiştirme Sahnesi Aslında Hacivat ve Karagöz’deki Bir Kurguya Gönderme.

Senarist Sadık Şendil olduğu için orta oyun ve gölge oyunu temaları Arzu Film yapımlarında bolca görülebilmekte.

4. Filmin Çekimlerinin Gerçekleştirildiği Konak, Tosun Paşa Gibi Birçok Filme de Ev Sahipliği Yapan Yeşilköy’deki O Ünlü Konaktır.

Fakat günümüzde konağı restore edilmiş haliyle görebilirsiniz. Aslına ne kadar uygun restore edildiği ise tartışmalı bir konudur.

5. Afife’nin Kocası Olan Damat Bayram’ı, Hababam Sınıfı’nın Meşhur Müfettişi Hüseyin Şevki Topuz Olarak da Biliyoruz.

2012 yılında kaybettiğimiz usta oyuncu Ergin Orbey, bu iki efsane karaktere de hayat vermiştir.

6. Hülle Yüzünden Bir Türlü Gerçek Kocasına Kavuşamayan Afife, Oyuncu Şevket Altuğ’un Eşi Jale Altuğ’dur. Jale Altuğ’un Oynadığı İlk ve Tek Film ise Süt Kardeşler’dir.

Aslında kendisi sektörden ama oyuncu değil yapımcı olarak. Şevket Altuğ ile de 1971 yılından beri evliler ve iki çocukları var.

7. Şener Şen ”Kumandan Hüsamettin” Filmde Adilet Naşit’in ”Melek” Abisi Olarak Rol Almıştır Ama Aslında Adile Naşit, Şener Şen’den 11 Yaş Büyüktür.

8. Filmde Münir Özkul’u Göremiyoruz Ancak Arzu Film’in Bir Parçası Olan Özkul, Filmin Yönetmen Yardımcılarından Bir Tanesidir.

9. Sanki Daha Çok Bir Arada Oynamışlar Gibi Düşündürse de Baba Oğul Olan Ali Şen ve Şener Şen’in Birlikte Oynadıkları İki Filmden Bir Tanesidir. Diğeri ise Banker Bilo Filmidir.

10. Süt Kardeşler Çekilmeden Önce Tiyatro Oyunu Olarak Oynandığı Zamanlar Halit Akçatepe Oyunu o Kadar Çok İzlemiş ki, Neredeyse Her Repliğini Filmden Önce Ezberinden Kağıda Dökmüş.

11. Filmde Yasemin Olarak İzlediğimiz Yasemin Esmergül, Aynı Zamanda Oldukça Başarılı ve Billur Sesli Bir Ses Sanatçısıdır.

1959 yılında yapılan ve baş rollerinde Çolpan İlhan ve Sadri Alışık’ın oynadığı Yalnızlar Rıhtımı filminde Necdet Koyutürk bestesi olan yalnızlar rıhtımı ”tango” ve dinle sevgili parçalarını seslendirmiştir.

12. Şaban’ın Bihter’e İlanı Aşk Ettiği Sahnede Bihter İlk Önce “Şaban Bey”, Ardından “Ramazan Bey” Diye Hitap Eder.

Ardından Şaban “Benim hakiki adım Şaban” der. Bu aslında filmde küçük bir hata olarak kalmıştır.

13. Kamera Arkasında Çekilen Bu Karede de Kemal Sunal’ın Bulunmaması Sebebiyle Kemal Sunal Tarafından Çekildiği Düşünülmektedir.

14. Dikkatli Bakıldığında Gulyabani’nin Ağız Kısmından Kostümü Giyen Türker Tekin’in Yüzünü Görmek mümkün.

15. Süt Kardeşler Sık Sık Şabanoğlu Şaban Filmiyle Karıştırılmaktadır. Ancak Bu Film 1976’da, Şabanoğlu Şaban ise 1977’de Çekilmiştir.

 

Kaynak: Onedio

Türkiye’nin En Büyük Dolandırıcılarından Biri Olan Sülün Osman’ın Ders Niteliğindeki Sözleri

Umut Dünyası Facebook’da Fake Kadın Profiline Işık Hızıyla Yürüyen Dayılardan Fantastik Yorumlar