Çölleşmenin Önünde Tek Başına Durarak Durdurmayı Başaran Güzel İnsan Yacouba Sawadogo

Burkina Faso’da hayatını sürdüren Yacouba Sawadogo olağanüstü bir insan; bilim insanlarının ve kalkınma örgütlerinin dahi çözemediği krizleri tek başına çözdü. Kuzey Burkina Faso arazilerinin çölleşmesine karşı, eski çiftçilerin yeniden ağaçlandırma ve toprak koruma tekniklerini kullanarak bu tip sorunların üstesinden gelmeyi bildi.

 

1.

1980’de, Yacouba, sorunu çözmek için kolları sıvayana kadar kadar; aşırı tarım, aşırı otlatma ve aşırı popülasyon, yıllar boyunca, denize kıyısı olmayan Batı Afrika milletlerinde toprak erozyonuna ve kuraklığına sebep oldu. Başka çiftçiler, Yacouba’nın alışılmamış yöntemleri ile dalga geçtiler. Fakat, Yacouba’nın teknikleri başarılı şekilde ormanları yenilediğinde, bu çiftçiler durumun farkına vardılar. Yacouba, ormanların büyümesini ve toprak kalitesinin artması amacıyla, “zai” adı verilen antik Afrikalı çiftçi tekniğini kullandı. Zai, oldukça basit ve düşük maliyetli bir teknik. Bir balta veya kürek yardımıyla, toprak zeminine küçük delikler kazınır ve kompost ile doldurulur. Ağaç tohumu, darı veya süpürge darısı kompost içinde ekilir. Delikler, yağmur sezonu boyunca suyu çeker; bu uygulama, rutubet ve besleyici ögeleri kuraklık boyunca muhafaza eder. Zai uygulamasına göre; Yacouba, yerel uygulamaların tam tersi toprağı kuraklık sezonuna hazırlıyor. Diğer çiftçiler ve toprak şefleri ona gülseler de yakın zamanda onun bir dâhi olduğunun farkına vardılar. Sadece 20 yıl içinde çorak alanı 60’tan fazla ağaç türü ile 30 dönüm ormana dönüştürdü.

2.

Uluslararası İşbirliği Merkezi Doğal Kaynak Yönetimi Uzmanı Chris Reji yaptığı röportajda şunları dile getiriyor: “On binlerce hektar verimsiz toprak, Yacouba’nın tekniği sayesinde verimli hale geldi.”

Yacouba, sırlarını saklamak yerine bunları paylaşmayı seçti. Dostluk ruhu içinde insanları bir araya getirerek, onlara çiftliğinde eğitim seminerleri verdi. Yaptığı açıklamada, “Bölge çapında, verimli değişim için başlangıç programı eğitimi vermek istiyorum” diyen Yacouba’yı çeşitli köylerden çiftçiler, tavsiye ve iyi kalitede tohum almak için ziyaret ediyor.

Önerilen Blog :  740 Yıl Hapis Cezası Alan Gerçek Ramiz Dayı Antep Canavarı Abdullah Palaz'ın Hikayesi

2010 yılında, ödüllü film yapımcısı Mark Dodd, Yacouba’nın yaşadıklarını konu alan “The Man Who Stopped the Desert” adında bir belgesel bile yaptı. Film, tek bir insanın mücadele ederek dünyada çölleşmenin en çok görüldüğü yerlerden biri olan Afrika’nın Sahel bölgesindeki binlerce çiftçiyi nasıl kurtardığını anlatıyor. Aynı zamanda Afrika’nın sorunlarını çözmek için dış yardıma ihtiyacı olduğu düşüncesine meydan okumada da yardımcı oluyor.

3.

Film, Yacouba’nın çalışmaları ile alakalı farkındalığın ve bağışların artmasına katkıda bulundu. Oxfam Amerika desteğiyle, Yacouba, akışı yavaşlatan taş set kullanımını teşvik ediyor; bu şekilde yağmur suları toprağa sızıyor. Bu kadar kısa bir sürede topraktaki ilham verici dönüşüm, bu tekniği oldukça başarılı olduğunu kanıtlar nitelikte.

Fakat, bunu gerçekleştirmek anlatıldığı kadar kolay değil. Belgeselin başarısına rağmen Yacouba, birçok çevreden sorunlarla yüzleşti. Ormanın önemli bir kısmı, yayılmak için işgal edilmeye devam ediyor. Yetersiz tazminatlar ile kurtarılan topraklara evler yapılmaya başlandı. Yacouba, aksiliklere rağmen umudunu kaybetmedi. Yaptığı şeyin çok önemli bir iş olduğunu biliyor. Yetiştirme çabaları ise iki katına çıktı. Kendisi kesinlikle mükemmel birisi, her kıtaya bir Yacouba olsa dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

4. Güzel İnsanın Videosu İçin:

 

Kaynak: GaiaDergi

Yürek Sızlatan Acı: İhmalkarlık Sebebiyle Evladını Kaybeden Babanın Adalet Arayışı

Yediği 38 Bin Volt Elektrikten Sonra Yeni Bir Matematik Formülü Geliştiren Hamal Genç