”Burası Dingo’nun Ahırı mı?” Deyimi Nereden Geliyor? Kimdir Bu Dingo?

Büyürken sık sık duyduğumuz, karmaşa veya patavatsızlık durumlarında kullanılan Dingo’nun ahırı mı burası? deyimine hepimiz aşinayız. Sürekli olarak kullanılmasına karşın kaynağını bilmediğimiz bu deyimin kökenlerine gelin birlikte göz atalım.

 

1. Osmanlı’nın Son Zamanlarında, İstanbul’un Meşhur Şişhane Yokuşunun Rahat Bir Şekilde Çıkılabilmesi İçin Bir Atlı Tramvay Ekibi Kurulur.

2. Bu Sistem Yokuşu Aşarak Beyoğlu’na Ulaşmak İsteyenler İçin Kolaylık Sağladıysa da, Yokuşun Epeyce Dik Olmasından Dolayı Atlar Çabuk Yorulmaya Başlar.

3. Durum Böyle Olunca da Arabacılar, Gün İçerisinde Atlarını Ahırda Dinlenmeye Bırakmak Zorunda Kalırlar.

4. Bu Ahırı İşleten ise Dingo İsminde Birisidir. Rum Kökenli Olan Dingo, Gün İçerisinde Çok Fazla Alkol Tükettiği İçin Genelde Sarhoştur ve Ahırın İşlerini Düzgün Bir Şekilde Yürütemez. Arabacılar Ahırın Bütün İşlerini Dingo’nun Yerine Yapmak Zorunda Kalır.

5. Bundan Dolayı da Ahırda Hep Bir Kalabalık ve Karmaşa Olur. Hatta Bazen o Kadar Karmaşa Olur ki, Dinlendi Sanılan Atlar Tekrar Koşturulur ve Çatlayarak Ölür. Tabi Sonrasında Arabacılarla Dingo Arasındaki Kavgalar Sürer Gider.

6. Atlı Tramvay Seferlerinin Daha da Artmasıyla Bu Durum Daha da Sık Yaşanır ve Herkesçe Bilinir Hale Gelir. Zamanla da Birçoğu Kimse Tarafından, Karmaşık Durumları İfade Etmek İçin “Dingo’nun ahırı” Benzetmesi Dillere dolanır.

 

Önerilen Blog :  İnsanlık İçin Büyük Bir Adım: Çin Tarafından Ay'da Ekilen Pamuk Tohumları Filizlendi

İstanbul’un 1930 Yıllarında Çekilmiş Birbirinden Nadir Fotoğrafları

İnsanlarca Pek Bilinmeyen Enteresan Ve Bir O Kadar Da Harika Hayvanlar