Bir Neslin İç Çekerek Baktığı ve Nokia’nın Sonunu Getiren N-Gage’in Dramatik Hikayesi

Dönemin telefon piyasası lideri Nokia’ydı. Bu güçlü firma çok uzun süre telefon pazarının lideri olarak kaldı. Ancak 2003’de tarihin ilk oyun telefonu olan Nokia N-Gage’i piyasaya sürmeyi başaran Nokia farkında olmadan kendi sonunu hazırladı. Gelelim Webtekno‘nun hazırladığı yazının ayrıntılarına.

 

1.

Günümüzde kafamızı nereye çevirsek, illa ki bir tane oyuncu telefonu görüyoruz. Aslında bu telefonların sıradan akıllı telefonlardan çok da farkı yok. Sıvı soğutma sistemi, ışıklı tasarımı, bazen konsola dönüşmesini sağlayan aparatlarıyla tam bir ”pazarlama” hilesi olarak karşımızdalar. Peki ya 2000’li yıllarda durum böyle miydi? Hayır, tüketim alışkanlıklarımız daha farklıydı. Zaten o dönemler bir telefonu akıllı kılan özelliklere sahip işletim sistemleri yoktu. Google sadece bir arama motorundan ibaretti. Apple bir bilgisayar üreticisiydi ve yeni yeni adını dünyaya duyuruyordu. Nokia ise pazarın hakimiydi. Her çıkardığı telefon modeli büyük olay oluyor, diğer üreticileri gazete kuponuyla telefon satmaya zorluyordu. Pazar payı %90’ların üzerine kadar çıkmıştı. Bu başarısı kasasını doldurunca, kolları sıvadı Nokia.

2.

O dönem tuşlu telefonlara o kadar alışmıştık ki Nokia N-Gage’in bu sıra dışı tasarımı, hepimize garip gelmişti. Satışa çıktığı ilk iki hafta da Nokia’nın açıklamalarına göre N-Gage, tam 400 bin adet sattı! Şimdilerde aynı miktarda telefonu Xiaomi gibi firmaların dakikalar içerisinde sattığını görüyoruz. Nitekim 2000’li yıllar için 400 bin çok büyük bir rakamdı. Zira insanların telefondan beklentileri hala bu kadar üstün değildi. Hatta ”aynı özellikleri ucuza sunan” telefonlara kimse ihtiyaç bile duymuyordu. Hele hele bir oyun telefonuna, tıpkı bir konsol gibi özel oyunlar üretilen bir telefona ihtiyaç duyan insan sayısı oldukça düşüktü.

3. Nokia, İlk İki Haftada 400 Bin Adet N-Gage Sattığını Açıkladı. Firmanın İnsanların Gözündeki Güvenirliği o Kadar Yüksekti ki Bir Süre Boyunca Bu Durum Neredeyse Hiç Sorgulanmadı.

Her biri konsol oyunu tadında olan bu oyunlar, kendi kutusuyla, kendilerine özel bir hafıza kartıyla satışa sunuldu:

 • Asphalt Urban GT, Urban GT 2
 • Bomberman
 • Call of Duty
 • Civilization II
 • Colin McRae Rally 2005
 • FIFA Football 2004
 • FIFA Football 2005
 • Moto GP
 • Pocket Kingdom
 • Rayman 3
 • Red Faction
 • Snakes
 • Sega Rally
 • Spider-Man 2
 • The Elder Scrolls Travels: Shadowkey
 • The Sims Bustin’ Out
 • Tom Clancy’s Ghost Recon: Jungle Storm
 • Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory
 • Tom Clancy’s Splinter Cell: Team Stealth Action
 • Tomb Raider
 • Tony Hawk’s Pro Skater
 • Warhammer 40,000: Glory in Death
 • WWE Aftershock
 • X-Men Legends
 • X-Men Legends II: Rise of Apocalypse
Önerilen Blog :  Birbirlerinin Gözü ve Ayağı Olan Dostlar Gaye ve Çiğdem’in Yüz Gülümseten Hikayeleri

2003 yılında yakaladıkları başarının ardından Nokia 2004’te Nintendo gibi oyun devlerine kafa tutmak için N-Gage QD adında yeni bir model piyasaya sürdü.  Sadece bu telefona özel 50’den fazla oyun piyasaya sürüldü.

4. Ancak Ortada Bir Tutarsızlık Vardı.

Nokia’nın diğer modellerinde yakaladığı başarı su götürmez bir gerçekti. N70, N95 ve Express Music gibi seriler gerçekten milyonlarca insana ulaşmayı başarmıştı. Ancak N-Gage cihazlarının satışları konusunda şüphe uyandıran bir takım şeyler vardı. Bağımsız pazar araştırma şirketleri olan Chart-Track ve Arcadia Research, Nokia’yı ve satışlarını incelemeye başladı. Sonuç tam bir fiyaskoydu: Nokia N-Gage ilk iki haftada 400 bin adet satılmamıştı! Bu rakam, firmanın sadece satış noktalarına gönderdiği telefon sayısıydı. Araştırmalara göre ilk 2 haftada ABD’de 5 bin adet, İngiltere’de ise sadece 800 adet N-Gage satılmıştı.

5. Aradan Geçen 2 Yıl Boyunca Nokia’nın Yanlış Rakamlar Verdiği Ortaya Çıktı.

Gerçekler ortaya çıkmadan 1 yıl önce, dönemin Nokia CEO’su Jorma Ollila (yukarıda), aslında önemli bir açıklama yapmış, ne kadar başarılı olduklarına 2005’te karar vereceklerini söylemişti. Muhtemelen hedefi piyasadaki negatif yorumların önüne taş koymak, kamuoyunu ve basını oyalamaktı. Nokia’nın başarısız olmaması gerekiyordu. Üzerindeki baskı giderek artıyordu. Hatta olaylar patlak vermeden 1 yıl önce Nokia, bir basın açıklamasında ”2004 sonuna kadar 6 milyon(!)” N-Gage ulaştırmayı hedeflediğini bile açıklamıştı. Bırakın 2004 sonunu, 2007 yılının sonuna kadar Nokia hedefinin ancak yarısına ulaşabildi. 2007 sonuna kadar sadece 3 milyon N-Gage cihazı ürettip satış noktalarına gönderebildi. Üstelik bu üretim seviyesi, satışlara neredeyse hiç yansımadı.

6.

Nokia, 2007’nin sonuna kadar Asya’nın ücra köşelerinde N-Gage satmaya devam etti. Bu süre zarfında E3 2006’da bile yeni oyunlarla boy göstermeyi görev bildi. Satamadığı cihazın, son derece maliyetli olan tanıtımını yapmaya devam etti. En sonunda baskıya dayanamadı ve beklentisinin sadece 3’te 1’i kadar satış yapabildiğini doğruladı. Bu süre zarfında üretilen 2 milyon oyun kopyası da çöp oldu. 50’den fazla oyun, firmanın N-Gage markasının fişini çekmesiyle tarihin karanlık sularına karıştı.

Önerilen Blog :  740 Yıl Hapis Cezası Alan Gerçek Ramiz Dayı Antep Canavarı Abdullah Palaz'ın Hikayesi

7. Peki Nokia’nın Başarısızlığının Altında Yatan Sebep Neydi?

O yıllarda ülkemizde ya da yurt dışında teknoloji basını bugünkü kadar gelişmiş değildi. İnsanlar, güvendikleri başarılı firmaları doğru bilgi kaynağı olarak görürlerdi. Bu durum başarılı şirketlerde yaygın bir hastalığa sebep olurdu. Bu hastalığa ”büyüklük hastalığı” adı verilirdi. Pazar payı %90’lara kadar ulaşan Nokia gibi şirketler, başarılarından dolayı attıkları adımları doğru olarak kabul ederlerdi.  Bu düşünce yapısı, firmaları zamanla her atılan adımın ”doğru” olacağı gibi bir yaman bir çelişkiye sürüklerdi. Bu büyüklenmenin sonucu ise genelde acı olurdu. Nokia’ya da bu hastalıktan muzdaripti. Bir oyun telefonuna odaklanırken, diğer başarılı cihazlarının becerilerini geliştirmeyi unuttu ya da atladı. Güçlü bir yazılımcı olmayı önemsemedi. Symbian adındaki işletim sistemlerinde takılı kaldı.

8.

2007 başka bir devin sahneye çıktığı yıldı. Apple iPhone ile gerçekten de piyasanın tüm kontrolünü ele geçirdi. Sadece 1 yıl sonra Android’i gördük. O dönemler Nokia, 5800 gibi dokunmatık ve dikey ekranlı modellerini piyasaya sürdü, insanlara akıllı telefon deneyimi satmaya çalıştı, ancak elbette başarısız oldu. Nokia’nın kendisini daimi bir lider olarak görmesi, başarısızlığına zemin hazırlamıştı. Yapıtığı milyarlarca dolarlık üretim yatırımlarının karşılığını görememeye başladı. Nokia N-Gage’in oyun listesinde, hep dev şirketlerin yapımları olması dikkatinizi çekti mi?

Nokia, yeni yazılımcı ve geliştiricilere fırsat tanıyan bir sisteme sahip olamadı. Yeni bir ekonomi, yeni bir pazar yaratamadı.

9.

N-Gage fiyaskosunun ardından Nokia, tam anlamıyla olmasa da büyük oranda piyasadan silindi. Hatta 2010’lu yılların başında hiç hareket edemedi. iOS ve Android’in ya da Apple ve Samsung’un yükselişinin ardından, Nokia’nın pazar payı büyük bir hızla eridi. Son bir deneme olarak, Microsoft ile anlaştı. Ancak o plan da tutmadı.

Önerilen Blog :  Küçük Bir Adada Rastladığı Köpeği Açlıktan Kurtararak Sağlığına Kavuşturan Güzel İnsan

Meydan boş kaldı, Xiaomi diye adını sanını duymadığımız bir firma geldi, alternatif üretici koltuğuna oturdu. Yılların haberleşme sistemleri geliştiricisi Huawei, alternatifler arasından çıkıp ABD’de yasaklanmasına rağmen dünya devleri arasına katıldı.

10.

Nokia, şu sıralar ne konuda farklılaşacağını bilemeyen bir firma konumunda. Artık dünyanın en başarılı cihazlarını üretse bile satış yapabileceği güçlü bir dağıtım ağına sahip değil. Tüm ticari yollar, artık başka firmaların ellerinde. Bu savaşta adını anmamız için ne yazık ki mucizelere ihtiyacı var.  Evet, şimdi kafamızı nereye çevirsek bir oyuncu telefonu görebiliyoruz, ancak her yerde bir Nokia göremiyoruz. Nokia’nın keşke efsaneleşen telefonlarını günümüz standartlarında yenileyecek gücü olsa artık o da zor bir durum. Umarız Nokia, yakında hepimizi iyi bir yönde yanıltır.

 

Kaynak: Webtekno

 

Fransız Devlet Arşivinden Atatürk’ün ABD Büyükelçisi İle Fransızca Konuştuğu Video

Hasret Sona Erdi: Yeni Çıkan Game of Thrones Sezonun İlk Bölümüyle Alakalı Atılan Tweetler