Bir Kayanın Altına Kurulan Yerleşim Birimi: Setenil de las Bodegas

Bir Endülüs şehri olan Setenil de las Bodegas adeta fantastik bir filmden kare gibi görünüyor, ancak bu kasaba gerçek ve bir kayanın tam altında. İnsanlar yaşam alanı olarak oldukça ilginç yerler seçebiliyorlar. Volkanların eteklerinde veya Himalaya Dağları’nın yükseklerinde yerleşim yerleri görmek mümkün. Setenil de las Bodegas’ta ise bir kayanın altında yaşayan insanlara tanık olmak mümkün. Her ne kadar ürkütücü ve alışılmışın dışında görünse de İspanya’nın Endülüs bölgesinde dağların içine açılan mağaralarda yaşamak oldukça yaygın bir şey. Eski zamanlarda kırılan kıta plakaları bu bölgede insan yaşamına uygun pek çok doğal alan oluşturmuş durumda. Buradaki kayalar ve mağaralar insan yaşamı için şaşırtıcı derecede uygun ve kanıtlar burada 25 bin yıl öncesinde bile insan yerleşimi olduğunu işaret ediyor. 12’nci yüzyıla kadar unutulan bu yerler, Endülüs Emevi Devleti ile birlikte yeniden hatırlanmış.

 

1. Setenil de las Bodegas İspanya’da Yer Alan 3000 Nüfuslu Bir kasaba. Bu Kasabayı İlginç Kılan Şey ise, Büyük Bir Taşın Altında Yer Alıyor Olması.

2.

3. Beyaz Renkli Evleriyle Bu Kasaba, Cadiz’in Kuzeybatısında Bulunuyor ve Rio Trejo Nehri’nin Aşındırarak Oluşturduğu Vadi Boyunca Uzanıyor.

4.

5. Burada Yer Alan Evler, Nehrin Oluşturduğu Boğazın Duvarlarının İçine ve Kayanın Altına Yapılmış Durumda.

6.

7. Burada Yaşamanın Zor Olduğunu Düşünüyor Olabilirsiniz, Ancak Durum Hiç de Öyle Değil. Bu Kasabada Yaşamanın Son Derece Avantajlı Yönleri Var.

8. Setenil de las Bodegas’ta Bir Evi Sıfırdan İnşa Etmenize Gerek Yok, İnsanlar Kayalığın İçinde Yaşıyorlar Tek YapIlması Gereken Bir Ön Cephe Oluşturmak.

9.

10.

11. Kayalığın İçerisinde Yer Aldığı için Evler Her İklime Kolaylıkla Uyum Sağlayabiliyor, Evler Yazları Serin Olurken, Kışları da Sıcaklığını Muhafaza Ediyor.

12.

13. Bir Kayanın Altında Yer Alıyor Olmasına Karşın Bu Küçük Kasaba Dünyadan Kopuk Değil. Bu Devasa Kayanın Altında Bar, Market ve Bölgenin En İyileri Sayılabilecek Restoranları da Bulmak Mümkün.

14. Özellikle İlkbahar ve Yaz Aylarında Turistlerin de Gelmesiyle Birlikte Kasabada Aşırı Bir Hareketlilik Oluyor, İnsanlar Sokaklara Taşıyor, Cafe, Bar ve Restoranlar Dolup Taşıyor.

15. Setenil de las Bodegas İsmi ise Kasabanın Zengin Tarihinden İzler Taşıyor.

”Sentenil” kelimesi latince ‘septem nihil’ yani ‘yedi kez hayır’ anlamına geliyor. O dönemde yaşamış olan Katoliklerinin bölgeyi Endülüs Emevilerinden 7 kez almaya çalışmasını temsil ediyor.

Önerilen Blog :  Askerlik Anılarıyla Alakalı Attıkları Tweetlerle Hepimizi Güldürmeyi Başaran Kullanıcılar

16. Daha Sonraları Kayaların Altı Serin Olması Sebebiyle Setenil Kasabası Gıdaların Bozulmaması Amacıyla Bir Depo Olarak Kullanılmaya Başlanıyor.

17. Bu da Kasabanın İkinci Adının ”Ambar” Demek Olan Bodegas Olmasına Sebep Oluyor.

 

Kaynak: Biacaip

Hepimiz İçin Ayrı Bir Yeri Olan Leyla ile Mecnun’dan Efsane Replikler

Down Sendromlu Asiye’nin Gelinlik Giyme Hayalini Gerçekleştiren Haluk Levent