Bir Dönemler İstanbul’da Meşhur Olan Yüzen Evler

İstanbul’un dokusu eskiden böyle gri ve soluk değildi. Doğal güzelliklerin ön planda olduğu o dönemlerde birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan İstanbul’un en şirin ayrıntılarından olan yüzen evler ve akıbetine gelin birlikte göz atalım.

 

1. 1940’larda, Yüksek Mimar Ahsen Yapanar Tarafından Yapılan Yüzen Evlerin Maliyetinin Ortalama 800 TL Olduğu Tahmin Ediliyor.

2. 1950 ve 1960’larda Bankalar Mevduat Hesabı Olan Kiişilere Çekilişle Yüzen Ev Hediye Ediyorlardı.

3. Yüzen Evler İstanbul’un Koylarında Varlıklarını Uzun Süre Sürdürmüşler. Kimisi Yazlık Olarak Kullanmış, Kimisi de Sürekli Yaşamak İçin.

4. Ancak Kirlilik Sebebiyle Plajların Kapatılması, Kıyıya Bağlama ve Bakım Sorunları, Yat ve Kotraların Daha Popüler Hale Gelmesi Gibi Sebeplerden Ötürü Cazibelerini Kaybetmişler ve Günümüzde Varlıklarını Sürdürmeyi Başaramamışlardır.

5. İstanbul Koylarında Böyle Şirin Ayrıntıları Bugün Göremiyor Olmak Üzücü.

6. İstanbul’un Kendine Has, Postmodern Yapısı Bugün Kaybolmuş Olsa da, Zaman İçerisinde Kendine Has Kimliğinin Oturacağına Eminim.

7. Bu Tip Güzelliklerin Kaybedilmemesi Dileğiyle.

 

Kaynak: Oldlaikdays

Önerilen Blog :  Birbirlerinin Gözü ve Ayağı Olan Dostlar Gaye ve Çiğdem’in Yüz Gülümseten Hikayeleri

Mortal Kombat Karakterleri Değil, Muhtar Adayları: Kıran Kırana Geçen Muhtarlık Seçimlerinde Ortaya Çıkan Birbirinden Garip Manzaralar

“Türkiye’de İlk Kez Tespit Edildi” Haberini Dillerine Dolayan Twitter Kullanıcıları