Bilim-Kurgu Filmleri Gerçek mi Oluyor? Genetiği Değiştirilmiş Olarak Doğan İlk Bebekler

Çin’in her geçen gün insanlığın sınırı dediğimiz şeyleri yıkmasına tanık oluyoruz. Bu sefer konumuz genetik mühendisliğiyle alakalı. Genetiği değiştirilerek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi sağlanılan Nana ve Lulu isimli iki bebeğin hikayesine göz atalım.

 

1.

Tabii ki genetiği değiştirilmiş denilince aklınıza bilim-kurgu filmlerindeki mutantlar ve süper kahramanlar gelmesin. Genetiği değiştirilmiş çocuklar olan Lulu ve Nana, yapılan müdahale ile daha zeki, daha üstün ya da daha güçlü insanlar olmayacaklar. Genetik mühendisliğinin bu alanda çalışma yapmasının temel sebebi henüz anne karnındayken hastalıkları tespit etmek ve doğumdan önce bunları engellemek.

2.

Çin’de doğan Lulu ve Nana’nın babası olan Mark, bir HIV taşıyıcısıydı. Bu virüsü taşırken baba olmasının da imkanı ne yazık ki bulunmuyordu. AIDS olarak da bilinen HIV virüsüne yakalanmış kişilerin cinsel birliktelik yaşaması imkansız olduğu gibi ebeveyn olması da imkansız bir olaydı. Tabii ki 25 kasım 2018’e kadar.

3.

Babadan çocuğa direkt olarak geçen bu hastalığın bir genetik bozukluk olduğunu söyleyen mühendisler “Hatalı yazılım kodunu kesip doğru kodu yapıştırmak” şeklinde bir genetik işlem uyguladıklarını ifade ettiler. Bu şekilde genetik özellikleri değiştirilen çocukların HIV virüsünden kurtulması sağlanırken aynı zamanda oldukça sağlıklı bireyler olarak hayata merhaba demeleri de sağlanmış oldu.

4.

Tabii ki tüm bu süreç bir yandan tartışmaları da alevlendirdi. Bu uygulamayla yapılabilecek müdahalelerin, bilim-kurgu senaryolarının hayata geçmesi gibi bazı fikirleri akıllara getiriyor. Ahlaki açıdan bir çok tartışmaya sebebiyet veren bu uygulama şu anda zararsız gibi görünse de, kim bilir belki gelecekte bir çok farklı senaryo bizi bekliyor olabilir.

5. Barış Özcan’ın Konuyla Alakalı Yaptığı Video:

Önerilen Blog :  Kalbimiz Yanıyor: 3. Gününe Giren İzmir'deki Yangın Yerleşim Merkezlerinden Uzaklaştırıldı

Her Gün Evden Kaçıp Sahibinin Mezarına Giden Vefalı Köpek Cesur’un Hikayesi

Mantığa Meydan Okuyan Çalışmalarla Görsel Ziyafet Sunan Sanatçıdan Harika Fotoğraf Manipülasyonları