Bilim Alanında Bizi Başarıyla Temsil Ederek Göğsümüzü Kabartan Başarılı Bilim İnsanlarımız

Bir ülkenin kaderini belirleyen en büyük şeylerden bir tanesi bilime verdiği önemdir. Bu alanda azimle çalışan insanlarımız bizleri başarıyla temsil ederek Türkiye’yi dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Hepsine teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 

1. Canan Dağdeviren

Hacettepe Üniversitesi’nde Fizik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Canan Dağdeviren şimdilerde MIT’de medikal teknoloji çalışmalarına devam etmesinin yanı sıra 2015’te Harvard Üniversitesi Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk oldu. Ayrıca adını giyilebilir ve tükenmeyen kalp pili çalışmasıyla iyiden iyiye duymaya başladık, tabii biraz da çalışmanın sonuçlarını düşünerek heyecanlandık!

2. Özgür Şahin

İzmir Fen Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi’nde eğitim alan Şahin, Columbia Üniversitesi’nde akademisyen olarak bilimin gücünü gösteriyor. Enerji üzerine meslektaşlarıyla yaptığı ve nemden elektrik enerjisi üretme potansiyeline sahip çalışmasıyla ABD’de Enerji Bakanlığı’ndan, birçok üniversite ve enstitüden ödüller aldı.

3. Mihrimah Özkan

Eşi Cengiz Özkan ile birlikte karbon emisyonunu en aza indirmeyi amaçlayan temiz enerjili araç projeleriyle umut vadeden Mihrimah Özkan, ODTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlayıp Stanford sıralarında yerini almıştı. Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışmalarına ve bizi gururlandırmaya devam ediyor.

4. Aydoğan Özcan

Özcan, 2012’de geliştirdiği ve yıllar boyunca iyileştirilen, cep telefonu yardımıyla DNA ile iletişime geçip kanser teşhis edebilen cihaz projesiyle dünyanın en parlak 10 bilim insanı arasında gösterildi. Obama tarafından şahsi olarak ödüllendirilen bilim insanımız ABD’de, Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) bünyesinde bizleri gururlandıracak yeni çalışmalarını sürdürüyor.

5. Yusuf Leblebici

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde hem lisans hem yüksek lisans eğitimini tamamlayan Leblebici doktora eğitimini Amerika’da tamamladıktan sonra akademik tutkusunun başladığı üniversitesindi İTÜ’de yıllar boyu konuşulacak dersler verdi. Şu sıralarda uzun yıllardır bünyesinde çalışmalarını yürüttüğü İsviçre’de EPFL’de mikroelektrik üzerine bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Ayrıca doktora öğrencileri arasında bizleri yeni gururlarla tanıştıracak birçok Türk beyin de var!

Önerilen Blog :  La Fontaine Masalları Tadında Atılan Tweetler

6. Gökhan Ünel

Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans eğitimini aldıktan sonra CERN’de araştırmacı olarak dünya çapında çalışmalarına başlayan Ünel, 2003’ten beri Kaliforniya Irvine Üniversitesi’ne bağlı olarak CERN – Atlas deneyinde bizi bilim aşkıyla temsil ediyor.

7. Banu Onaral

Sadece bir profesör değil, bir fakültenin kurucu başkanı! Banu Onaral, Philadelphia’da bulunan Drexel Üniversitesi’nin Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesi’nin kıuruluşunda yer aldı ve tıp alanında ürüne dönüştürülebilir araştırmaların öncülerinden olarak birçok ödüle sahip oldu. Bunlar heyecanlandıran çalışmalarının düşük bir yüzdesini oluşturuyor, detaylıca araştırmak ve onun gibi başarılı kadınlarımızın adının daha fazla duyulmasını sağlamak gerek!

8. Aziz Sancar

Dünya çapında gurur tablomuzu sıralarken Aziz Sancar’ı değinmeden olmaz elbette. Ülkemizde aldığı sayısız ödülün ardından 2015 yılında layık görüldüğü Nobel Kimya Ödülü’yle çalışmalarının kıymetini bir kez daha, bu sefer tüm dünyaya gösteren Sancar’a uzun bir ömür diliyoruz!

9. Mete Atatüre

Kuantum fiziği üzerine sürdürdüğü uzun çalışmalarının ardından Atatüre ölçülmesi mümkün görülmeyen ‘ışık seviyesinin gürültü ölçümü’nü başarıyla gerçekleştirerek tarihi bir başarı gerçekleştirdi. Bilkent Üniversitesi’yle ilk soluğu alan kariyeri Cambridge Üniversitesi’nde sürüyor.

10. Asuman Özdağlar

Asuman Özdağlar’ın ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği’yle başlayan kariyerinin ardından son büyük adım sesini geçtiğimiz aylarda duymuştu, MIT’de Enformasyon ve Karar Sistemleri Laboratuvarı’na ve Operasyonel Araştırma Merkezi’nde çalışmalarını yürütürken bir yandan da bağlı olduğu akademik bölümün başkanı seçildi! Buna gurur demeyelim de ne diyelim?

11. Fatih İnci

Çalışma yerleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, MIT, Harvard ve şimdilerde Stanford Üniversitesi olan İnci, burada Tıp Fakültesi bünyesinde radyoloji alanında çalışmalar yapıyor fakat çalışma yelpazesi hayli geniş, moleküler biyoloji, klinik tanı araştırmaları ve mikro-akışkan teknolojileri bunlardan sadece birkaçı!

12. Utkan Demirci

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültes bünyesinde yürüttüğü çalışmasıyla Utkan Demirci, yumurtalık kanserinin tespiti için gereken yüzlerce dolarlık testlei hem daha ucuz hem de daha hızlı şekilde uygulanabilecek hale getirdi. Hem de basit bir idrar tahliliyle! Kendisi dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı içinde yer alıyor.

Önerilen Blog :  Heykellere Koydukları Komik İsimlerle Kahkahalara Boğan Twitter Kullanıcıları

Kaynak: Unimetre

Yks Sınavıyla Alakalı Atılmış En İyi Tweetler

Her Gün Ruj Sürüp Gelinlikle Meydanda Bekleyen Adamın Yürek Sızlatan Öyküsü