Beşiktaş – Fenerbahçe Derbilerinden Hafızalara Kazınan Kesitler

İki kulübün karşılaşması her zaman için heyecan dolu olmuştur. Bugün oynanacak derbiden önce iki takımın karşı karşıya geldiklerindeki tarihi anlara göz atmak aradaki rekabetin mazisini hatırlamada yardımcı olacaktır.

 

1. Ortega’ya Şaka Gibi Pankart Jesti.

İki takımın arasında yaşanan rekabet haliyle taraf gruplarının yaratıcılığının artmasını da sebep oldu. Kadıköy’de oynanan maçta Kartalizma isimli Beşiktaşlı taraftar grubu, maç öncesinde üzerinde İspanyolca ‘Cobarde Gallina Ortega’(Korkak Tavuk Ortega) yazan pankartı, maça giremeyeceklerini söyleyip Fenerbahçe taraftarına teslim ediyorlar. Pankartı teslim alan Fenerbahçe taraftarları da bu pankartı Fenerbahçe tribününde gururla açıyor. Pankartın üzerinde “Cesur Yürek Ortega” yazdığını düşünen taraftarlar Ortega’yı maç öncesi saha kenarına doğru çağırıp kendisine gururla pankartı gösteriyor.

2. Beşiktaş’ın Kadıköy’deki Son Zaferi: Pancu’nun Kaleye Geçmesi.

Cordoba’nın kırmızı kart görmesi sebebiyle eksik kalan Beşiktaş kadrosu, oyuncu değişiklik hakkı olmadığı için yedek kalecisini de sahaya süremiyor. “Kadıköy Panteri” Pancu’nun kaleye geçtiği maç, Beşiktaş lehinde sonuçlanıyor. Alınan bu galibiyet de Kadıköy’deki son 3 puan olarak akıllara kazınıyor.

3. Derbiye Alınmayan Fenerbahçe Taraftarı Maçı Durdurdu.

Maça alınmayan yüzlerce taraftar maçın başlamasından hemen iki dakika sonra stada girdi. Tribünlere doğru yönelen taraftara polis müdahalesinde bulunuldu. Fenerbahçe taraftarlarının içeri alınmasının uzun sürmesi rakip taraftarlarının stada girişini geciktirince taraftar palas pandıras stat içine girdi.

4. Ceza ile Biten Destek Eylemi.

Van’da yaşanan trajedi Türkiye’nin gündeminden uzun süre düşmemişti. Deprem sonrasında oynanan Beşiktaş Fenerbahçe derbisinde maça damgasını vuran şeylerden biri de işte bu olayın sonuçları nedeniyle Van depremzedelerine destek eylemiydi. Taraftarların maçın uzatma dakikalarında sahaya atkılarını atması ve  Van’ı unutmayarak duyarlılık seviyesini bir üst tura çıkarmasının sonucu ceza oldu. ”Sahaya yabancı cisim atıldığı” gerekçesiyle ev sahibi kulübe ceza verildi.Ardından verilen bu ceza da tepki toplamıştı.

Önerilen Blog :  Mutluluk Bakanlığı Olan ve Kimsenin Evsiz Kalmadığı Hayal Gibi Bir Ülke Olan Butan'dan Manzaralar

5. Karşılıklı Atılan Goller.

Fenerbahçe’nin Beşiktaş’ı ağırladığı derbide üçer gol atıldı. Birbirini yenemeyen iki takım da birer puana razı olmak durumunda kaldı. Tolga’nın koruduğu kalede 3 gol görmesine karşın çok iyi oynadığı maçta iki takımdan da birer oyuncu kırmızı kartla oyun dışı edildi. Fenerbahçe’den Meireles ile Beşiktaş’tan Necip, derbinin alışılmışlığını bozmak istememiş olacaklar ki kırmızı kart görerek takımlarını eksik bıraktılar.

6. Pascal Nouma’nın Ceza ile Sonuçlanan Tombala Hareketi.

“Pascal bizi diskoya götür” tezahüratlarıyla hafızalara kazınan Pascal Nouma, attığı golden sonra takımındaki futbol kariyerini de sonlandırmak durumunda kalmıştı. Kulübünden aldığı cezanın yanı sıra federasyondan aldığı 7 aylık futboldan men cezası, Nouma’nın ülkeden ayrılmasına sebep olmuştu. Fakat bu olayın altında, dönemin Beşiktaş Başkanı olan Serdar Bilgili’nin oyunculara yönelik “Erkek gibi oynayın” sözlerine cevaben bu hareketin gerçekleşmiş olduğu düşüncesi hala konuşulmaktadır. Attığı golün hemen arkasından elini şortunun içine sokarak rakibine hakaret eden Nouma Türkiye’ye dönerek kendisine olan sevgiyi iyi kullanmış ve çeşitli tv ve radyo projelerinde yer almıştı.

7. Tombalacılar Kervanına Katılan Van Persie.

Nouma’nın sportmenlik dışı hareketini beğendiğini düşündüğümüz Van Persie, rakibi Tosic ile girdiği bir tartışmadan sonra, ebeveyninin arkasından sırıtan sinsi çocuk misali elini şortuna sokarak bir başka nahoşluğun altına imza atan futbolcu oldu.

8. Marcelo’nun Kendi Kalesine Attığı Golle Direkten Dönen Fenerbahçe.

Zorlu bir derbiden galip ayrılmasına birkaç saniye kalan Beşiktaş, Marcelo’nun kendi kalesine gol atmasıyla 3 puandan oldu. Maçın son 6 dakikasındaki 2 kırmızı kartla 9 kişi kalan Fenerbahçe, oyuncuları maçtan 1 puan alarak ayrıldıkları için ne kadar şanslı olduklarını düşünmüşler midir?

 

Kaynak: Listelist

Dünyada Sadece Bize Özgü Olan Davranışlardan İlham Alan 15 Paylaşım

Suudi Arabistan’lı Kadınlar Dün Geceden İtibaren Trafiğe Çıkma Hakkı Kazandı!