Avustralya’da 160 Kişiyi İntihardan Vazgeçirmiş Don Ritchie’nin Hikayesi

Hayat kurtarmanın birden fazla yolu var. İntiharın kıyısındaki insanlarla konuşmak da bunlardan bir tanesi. 87 yaşında hayata gözlerini yuman Don Ritchie’de tam olarak bu yöntemle 50 yıl boyunca 160 kişiyi ölümden döndürmüş.

 

1. 9 Haziran 1925’de Doğuyor Kahramanımız Olan Avustralyalı, Don Ritchie.

2. 1939 Yılında Askerlik Görevini Avustralya Kraliyet Donanması’na Denizci Olarak Katılarak Yapmış. 1945 Yılında, 2. Dünya Savaşı Bitene Kadar da Görevini Sürdürmüş.

3. Ritchie Hemen Hemen 50 Yıl Boyunca Sydney’in The Gap Bölgesi’ndeki Evinde Yaşamış. Lakabı Olan Angel of the Gap, Yani Gap’ın Meleği Mahlası da Buradan Geliyor.

4. Gap Bölgesi; Okyanus Falezleri, Nefes Kesen Manzarası, Harikulade Doğası ve İntiharlarıyla Bilinen Bir Yer.

5. Gap, Çok Uzun Süreden Beri, Yüksek Falezlerden Kendini Okyanusa Bırakanlar Sebebiyle Avustralya’nın İntihar Bölgesi Olarak Nam Salmış Durumda.

1995 senesinde 24 yaşındaki model Caroline Byrne ve 2007 yılında 29 yaşındaki gazeteci Charmaine Dragun gibi tanınan isimler de burada intihar edenler arasında.

6. Don Ritchie de İntihar Edilen Bu Falezlerinin Oldukça Yakınında Oturuyor ve Kendilerini Ölüme Bırakmak İsteyenler Onun Evinin Hemen Önünden Geçmek Mecburiyetindeymiş.

7. “Orada Öylece Oturup Onları İzleyemezdim” Diyen Ritchie 50 Yıla Uzanan Bir Sürede Yaklaşık 160 Kişinin Hayatını Kurtarmış.

8. Ritchie Genellikle Onlara Kibarca Yaklaşıp “Size Yardımcı Olabilmemin Bir Yolu Var mı?” Minvalinde Sorular Sorduğunu Söylüyor. Ardından Onları Evine Çay İçip Sohbet Etmeye Davet Ediyormuş.

9. Kurtardığı Hayatlar Sayesinde Pek Çok da Ödül Almış. 2006 Yılında Avustralya Şeref Madalyası’na Layık Görülmüş.

10. Ödülü Veren Kuruluş Yaptığı Açıklama da Şu Sözlere Yer Veriyor: “Onun Sıkıntılı Zamanlardaki Kibar Sözleri ve Davetleri Muazzam Bir Fark Yarattı. Don Böyle Basit Eylemlerle Olağanüstü Sayıda Hayat Kurtardı.”

11. İntihar Etmekten Vazgeçirdiği Bazı İnsanlar Yıllar Sonra Geri Dönerek Kararlarını Değiştirmeleri İçin Sarf Ettiği Efordan Ötürü Ritchie’ye Teşekkür Etmiş.

12. 2012 Yılında, 86 Yaşındayken Hayata Veda Eden Don Ritchie Kurtardığı Pek Çok Hayatın Yanında, Bir Kaç Basit Sözün ve İçten Bir şekilde Uzatılan Yardım Elinin Ne Kadar Önemli Bir Fark Yaratabileceğini de Göstermiş Oldu.

Önerilen Blog :  ''Sizin En Büyük Rezilliğiniz Ne?'' Sorusuna Gelen Birbirinden Komik 14 Cevap

Başını Kaldırıma Çarpınca Hafızası Silinen Adam Ve Bunu Avantaja Çeviren Karısı

KFC’nin Kurucusu Ve Sembolü Harland Sanders Amcanın Zorluklarla Dolu Başarıya Tırmanış Hikayesi