72 Yaşında 2. El Ayakkabı Tamiri Yaparak Kedisi Osmanla Birlikte Yaşam Mücadelesi Veren Mehmet Emmi

Değişen durumlara ayak uydurabilme kabiliyeti bir canlının hayatta kalıp kalamayacağını belirler. Konu bir de insan olunca bu gerçeklik kendini daha da dayatıyor. Ancak öyleleri var ki, hem adapte olup hem mutlu olmayı da başarabiliyor. Bursa’da yaşayan 72 yaşındaki Mehmet Yavuz’da bu durumun belki de en güzel örneklerinden bir tanesi. Hepimizin Mehmet Yavuz’dan öğreneceği bol bol şeyler var.

72 Yaşındaki Mehmet Yavuz, Bursa’da Yaşıyor ve 2. El Ayakkabı Satiyor

Çöpten Topladığı ve Vatandaşlardan Aldığı Ayakkabıları, Demirtaşpaşa Metro İstasyonu Yakınındaki Bir Alt Geçitte Açtığı Dükkanda Tamir Ediyor.

10 Yıl Önce Bursa’da Galericilik Yaparken İflas Eden Mehmet Yavuz, Kendi Yapmış Olduğu Küçük Teneke Soba Vasıtasıyla Kedisi Osman ile Birlikte Kışın Soğuğunda Isınmaya Çalışıyor

Belki de 1 Lira Bile Etmeyecek Ayakkabıları Alıp, Tamir Ettikten Sonra 7-15 Liraya Satarak Günlük Ekmek Parasını Çıkarıyor: “Birazcık param olsa çok güzel işler yaparım. Ama kimseden borç istemiyorum. İstesem ‘Bak dilencilik yapıyor’ derler.”

“Yamuk, yumuk, ezik, çürük kopuk yerleri varsa onları yapıyorum. Daha sonra kalıba koyuyorum. Onlara güzelce dekor ve boya yapıyorum. Daha sonrada müşteriye satıyorum. Müşteriye de bir sene garanti veriyorum. Kendimi eğite eğite bu işin ustası oldum. Bir çift ayakkabı boyamasını bilmeyen insandım. Şimdi gözlerim kapalı yapıyorum. Birazcık param olsa çok güzel işler yaparım. Ama kimseden borç istemiyorum. İstesem ‘Bak dilencilik yapıyor’ derler. Bana biraz para verseler daha fazlasını kazanıp veririm. Benden başka bu işi yapan kimse yok. Ben bu işi devam ettireceğim. Çünkü mecburum.”

Yalnız Başına Yaşamakta Olan Mehmet Yavuz’un Tek Yoldaşı ise, Araba Tarafından Ezilen ve Kendisinin Sahip Çıktığı Kedisi

“Aşırı derecede yağmur yağıyordu. Üzerimdeki kazağı çıkardım hemen sardım. Çevredeki herkes bana bakıyordu. Onu aldım getirdim sobanın önüne koydum sonra iyice kuruttum. Gittim bir de sucuk aldım yedirdim karnını doyurdum. Sonra kendine biraz geldi. Kucağıma oturdu, kıvrılıp uyudu.”

Önerilen Blog :  Tanıştığı Sokak Kedisiyle Birlikte Hayatı Değişen Uyuşturucu Bağımlısının Hikayesi

Bunca Sıkıntısına Rağmen Gülümseyip Elindekilerin Kıymetini Bilen Mehmet Yavuz, Kedisi Osman’la Birlikte Mücadelelerine Devam Ediyorlar.

Boxer İle Org Çalan Cem Yılmaz’a Yapılan Eğlenceli Photoshop Çalışmaları

Dünyanın En Masum Fotoğrafları