256 Yaşına Kadar Yaşamış, 24 Karısı ve 200 Çocuğu Olan Dünyanın En Uzun Süre Yaşamış İnsanı

Uzun yaşamın sırları hakkında asyada oldukça fazla bilgi dolaşıyor. Bir hikaye de 256 yaşında ölen Çinli herbalist Yuen Usta hakkında.

 

1. 256 Yaşında Ölen Li Ching-Yuen.

256 yaşında ölen Li Ching-Yuen, süper bir karakter değil gerçek bir insan. En azından Çin hükümetinin arşivlerinde yazdığına göre. Çünkü arşivlere göre Yuen’in 150. ve 200. yaş gününü tebrik eden iki belgenin mecvut olduğu Çinli bir profesör tarafından iddia ediliyor.

2.  En Uzun Yaşamış İnsandan 122 Yıl 164 Gün Daha Fazla Yaşamış.

1933 yılında, New York Times’da tüm sansasyonel bir makale yayınlanmıştı. Makalede Li Ching-Yuen isimli kişinin dünyadaki en yaşlı insan olduğu iddia edilmekteydi. Yuen’in yaşı konusunda çeşitli spekülasyonlar hala sürse de; Çinli profesörün iddiası doğru ise, bilinen en uzun yaşamış insandan 122 yıl 164 gün daha fazla yaşamış oluyor. Li Ching-Yuen kendi iddiasına göre 1736 yılında, Çin’in Şiçuan eyaletinde doğmuştu. Ancak, Profesör Wu-Chung-chien, Yuen’in 1677 doğumlu olduğunu ve Çin arşivlerinde kendisinin 150. ve 200. yaşının kutlandığı belgeler olduğunu iddia ediyordu.

3. Hayatının Yarısını Doğadan Çeşitli Otlar Toplayarak Geçirmiş.

Anlatılanlara göre Li Ching-Yuen 10 yaşında kendi kendine okuma ve yazmayı söktü. Sonrasında hayatının ilk yarısını doğada otlar toplayarak, bunlardan ilaçlar yaparak geçirdi. Uzun yaşamın sırrına da bu şekilde ulaştığı söyleniyor. İkinci yüzyılı ise bu otların ticaretini yaparak ve pirinç şarabı satışı ile geçirdi. Doğada dolaşırken 500 yaşında bir kişiyle karşılaştığı ve sağlıklı yaşamın sırlarını ondan öğrendiği söylentiler arasında.

4.

Kayıtlara göre Yuen, 71 yaşında Çin ordusunda kung-fu eğitimi vermiş. 1928 yılında New York Times’dan kendisini araştırmaya gelen bir muhabir, Yuen’in komşularının “Dedelerimiz Yuen Usta’yı çocukluklarından beri tanırlardı. Onlar küçükken Yuen Usta yetişkin bir adammış” dediklerini söylemişti. Goji meyvesi, reişi mantarı, yabani ginseng gibi otların kullanımına dikkat çeken Yuen Usta, uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Dingin bir zihne sahibim, bu meditasyon sayesinde oldu. Oturduğumda bir kaplumbağa gibi hareketsiz oldum, yürürken bir güvercin gibi neşeliydim ve uyurken tıpkı bir köpek gibi derin uyudum. Size de tavsiye ederim”. 256 yaşında ölen Yuen Usta hakkında; 24 kadınla evlendiği ve 200 çocuk sahibi olduğu da söyleniyor.

 

Kaynak: Webtekno

Bir Ankara Serüveni: Bir Bardak Kolaya 30 Bin Lira İsteyip Boş Senede İmza Attırdılar

Bir Madde Bağımlısıyken Milyardere Dönüşen Adamın İlham Veren Hikayesi