2. Dünya Savaşında Nazilere Psikolojik Baskı Yapan Birlik: Hayalet Ordu

Bu yazımızda konumuz; Amerikan birliklerinden olan Hayalet Ordu. Nazilerin dikkatini dağıtma, yanlış bilgilendirme, korkutma gibi görevleri olan Hayalet Ordu’nun bir çok sıra dışı özelliği vardı.

 

Nazilerin Gözünde Hayalet Ordu’nun Yerini Anlatarak Konumuza Başlayalım.

Birazdan değineceğimiz görsel ve işitsel şovlarının dışında oldukça esrarengiz bir görüntü çizen Hayalet Ordu, Nazi birliklerinin ormanlık alanlarda kamp ateşleri bulmasına, ancak etrafta hiç kimseyi görememesine, dört bir yandan yaklaşan tank sesleri duymasına, ancak hiçbir şekilde bu birliklere dair bir iz bulamamasını sağlıyordu. Bunun haricinde Naziler, zaman zaman sadece 4 kişiden oluşan bir asker ekibinin 40 tonluk tankı elleriyle taşıdığını görüyor, duruma bir türlü anlam veremiyordu.

 

Amerikan Ordusunun En Özel Birliklerinden Biridir Hayalet Ordu.

Hayalet Ordu 1944 yazından 2. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar ABD tarafından Fransa’da ve Ren Nehri çevresinde konuşlandırıldı.

 

Ordunun En Büyük Amaçlarından Biri, Nazi Birliklerini Çeşitli Planlar Uygulayarak Kandırmaktı.

Bunun haricinde ordunun bazı üyeleri toplum içine karışarak kendi aralarında konuşuyormuş gibi yaparak, etraftakilere birliklerin yeriyle ve sayısıyla ilgili bilinçli olarak yanlış bilgiler verirdi.

 

Ordu Amerika Tarafından Öylesine Önemli Görülüyordu ki, Özel Olarak Seçilen 1100 Kişi Görevlendirildi.

Seçilen bu kişiler arasında gerçek askerler bile yoktu. Ordunun tamamı ünlü sanat okullarında okuyan öğrencilerden, ressamlara, mimarlara, aktörlere, ses teknisyenlerine ve set koordinatörlerine kadar bir çok vasıflı, yetenekli ve yaratıcı insandan oluşmaktaydı.

 

Hayalet Ordu Fransa’dan Belçika’ya, Lüksemburg’dan Almanya’ya Kadar Her Yerde Faal Olarak Ön Cephelere Oldukça Yakın Şekilde Görev Yaptı.

2. Dünya Savaşı boyunca onlarca kez ilgiyi kendi üzerlerine çekmeyi başararak Nazi ordusunun dikkatini dağıtmanın yanı sıra asıl birliklerin hareketlerinin de gizli kalmasını sağladılar.

Önerilen Blog :  Soğuk Kış Aylarında Tüylü Dostlarımızın Hayatını Kolaylaştırmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

 

Savaş Süresince Nazi Birlikleri Bu Ordunun Sahte Olduğunun Farkına Bile Varamadı.

Tankların, uçakların, diğer askeri araçların ve silahların maket hallerini yapan birlikler, bir keresinde sayıca 1000 kişi olmalarına rağmen bu yöntem sayesinde 30 bin askerden oluşan bir birlikmiş gibi gözükmeyi başararak Nazileri uzak tutmayı başardı.

 

Bu Görsel Aldatmaca Ayrıca Sesle de Destekleniyordu

Ses teknisyenleri yardımıyla, 25-30 km öteden duyulabilen ve sanki tanklar yaklaşıyormuş gibi düşündürten sesler yaratılıyor ve bu şekilde Nazi birlikleri uzak tutuluyordu. Ayrıca “Spoof Radio” adı verdikleri bir planla da gerçek radyo yayıncılarını taklit ederek yanlış bilgiler yaymayı başardılar, hatta bu şekilde dönemin ünlü Nazi radyo propagandacılarını bile kandırmayı başardılar.

 

Ordunun İçinde Görev Alan Aktörler Sivillerin Arasına Karıştıklarında ABD Generallerini Taklit Ediyorlardı.

Böylece kendilerini takip eden Nazi ajanlarının kulağına gitmesi için askeri planları konuşuyormuş gibi yapıyor ve yanlış bilgiler veriyorlardı.

 

Savaşın Nazilerin Aleyhinde Sonuçlanmasında Hayalet Ordu’nun Bu Sayısız Aldatmacaları ve Yanlış Yönlendirmeleri Oldukça Etkili Oldu.

Yine de savaşın bitmesinden onlarca yıl sonra bile bu birliklere dair kayıtlar tamamen saklandı. Hatta öyle ki 1996 yılına kadar kimse bu ordunun tamamen bir kurmaca olduğunu öğrenemedi.

 

Sıradışı Hikayesiyle İnanılması Zor Olsa da, İşte Tüm Nazi Ordusunu Kandırmayı Başaran Hayalet Ordu’nun Hikayesi Tam Olarak Bu.

Orduda yer alan askerlerden Bill Blass’ın yıllar sonra milyarlarca dolar değerindeki bir moda şirketine sahip olduğunu, Art Kane’in ise Janis Joplin’den Jim Morrison’a kadar bir çok ünlü sanatçının fotoğraflarını çeken ünlü bir fotoğrafçı olduğunu da ekleyelim.

 

Kaynak : Onedio.com

Ölümsüz Olmaları Muhtemel Ünlüler

Hesap Kitleyip Kaçan Kızların Peşine Düşen Gencin İnanılmaz Savaşı