10 Yaşındaki Amerikalı Bir Çocuk ve Atamız Arasında Geçen Gülümseten Mektuplaşma

Atatürk yeni nesle inanıyordu. Bir milletin köklerini oluşturan şeyin yeni nesil olduğuna inanan Atamız yeni nesli, çocukları korumak için her şeyini vermişti. En kutlu gün olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesi de bunu kanıtlar nitelikte. Bu duruşundan etkilenen Amerikalı bir çocuk ve Atamız arasında geçen diyaloğa göz atalım.

 

1. Atamızın Sözlerinden: ”…Çocukluk Ne Güzel, Çocuklar Ne Sevimli, Ne Tatlı Yaratıklar Değil mi? En çok Hoşuma Giden Halleri Nedir Bilir misiniz? Riyakârlık Bilmemeleri, Bütün İstek ve Duygularını, İçlerinden Geldiği Gibi, Açıklamaları…”

2. Atamızın Yeni Bir Ülke Hayali Kurarken de Önceliği Hep Çocuklardı. Onlar Bizim Geleceğimizdi, Bu Yüzden 23 Nisan’ı Tüm Dünyadaki Çocuklara Armağan Etti.

3. Cumhuriyetin İlanından Sadece Bir Gün Önce Gönderilen Mektup ve Akabinde Gerçekleşenler de Bunun En Büyük Kanıtı Olacaktı. O Zamanlar Oldukça Kritik İç ve Dış Meselelerle Boğuşurken Aldığını Bu Mektubu Görmezden Gelememişti Atamız.

4. Mektup 10 Yaşındaki Curtis La France Adındaki Amerikalı Bir Çocuktan Gelmişti. Amerikalı Küçük Çocuk Saturday Evening Post Gazetesinde Çıkan Türk Lideri Mustafa Kemal Hakkındaki Yazıdan Bir Hayli Etkilenmişti. Curtis’i Öyle Bir Heyecan Sarmıştı ki, Bu Heyecanını Atatürk’le Paylaşmak İstemişti.

5. ”Sayın Efendim, Ben 10 Yaşında, Amerikalı Bir Çocuğum. Türkiye ve Yeni Hükümetine Büyük İlgi Duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal Hakkında Bir Röportaj Okudum…”

6. ”Türkiye Hakkında Bir Defterim Var ve Şimdiden Siz ve Bayan Kemal Hakkında Birçok Yazı ve Resim Topladım. Lütfen Bir Amerikalı Çocuğa Bir Küçük Not ve Bir İmzalı Fotoğrafınızı Gönderin…”

7. ”Bir Gün, Türkiye’yi Görebileceğimi Umut Ediyorum. Saygılarımla, Curtis LaFrance”

8. Cumhuriyetin İlanından Birkaç Gün Sonra Atatürk’ün Eline Geçen Bu Mektup Onu Çok Etkilemişti.

9. 11 Kasım 1923’te Küçük Curtis’e Bir Cevap Yazdı. Aslıyla Birlikte İngilizce’ye Çevrilip Gönderilen Atatürk’ün Mektubunda Şunlar Yer Alıyordu:

10. ”Mektubunuzu Aldım. Türk Vatanı Hakkındaki Alaka ve Temenniyatınıza Teşekkür Ederim. Arzunuz Veçhile Bir Adet Fotoğrafımı Leffen Gönderiyorum…”

11. ”Amerika’nın Zeki ve Çalışkan Çocuklarına Yegane Tavsiyem; Türkler Hakkında Her İşittiklerine Hakikat Nazariyle Bakmayıp Kanıtlarını Mutlaka İlmi ve Esaslı Tetkikata İstinat Ettirmeğe Bilhassa Atfı Ehemmiyet Eylemeleridir…”

12. ”Hayatta Naili Muvaffakiyet ve Saadet Olmanızı Temenni Ederim. Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal.”

13. Atatürk Amerikan Gençliğine de Türk Gençliğine Vasiyet Ettiği Gibi Bilimi Esas Almayı, Bir Konuyu Araştırırken Gerçeklere Dayanmak Gerekliğini Belirtmişti.

14. Bu Mektup ise Tesadüfen Ortaya Çıktı. La France, Newport Protestan Kilisesinde, Eşya Satılan Bir Dükkanda Bir Türk Kadını ile Tanıştı. Sohbet Sırasında Mektuptan Bahsetti.

15. Kadın ise Türk Konsolosluğunda Çalışan Bir Arkadaşına Bu Mektuptan Bahsedince Olay Bir Gazeteciye Kadar İntikal Etti. Türkiye Kültür Bakanı İstemihan Talay, La France’ı 75. Yıl Kutlamaları Dolayısıyla Türkiye’ye Davet Etti.

16. 75. Yıl Kutlamaları İçin Kızıyla Birlikte İstanbul’a Gelen La France, Atatürk’ten Gelen Mektubu Anıtkabir’deki Müzeye Teslim Etti.

17. Müzede Gerçekleştirilen Bir Seremoni Eşliğinde La France’a, İçinde Atamızın Bronz Maskının da Olduğu, Osmanlı Vazosu ve Bir Türk Duvar Halısından Oluşan Çeşitli Hediyeler Verildi.

18. Aynı Zamanda Ankara’nın 50 Mil Dışında Küçük Bir Belediye Olan Polatlı’yı da Ziyarette Bulundu. Ailesinin İtfaiye Arabası Satışı İşi için İthalat Satış Elemanı Olarak Çalışırken, 1960’ta Polatlı’ya İtfaiye Aracı Satışı Gerçekleştirmişti.

19. 85 Yaşındayken Bir Çocukluk Hayalini Gerçekleştirme Fırsatı Bulan La France “1938’de Atatürk’ün Ölüm Haberi Geldiğinde 25 Yaşında Bir Delikanlıydım. Niye Ağladığımı Kimse Anlamadı” Diyor.

20. Curtis La France, 2012 yılında 99 yaşında hayatını kaybetti…

 

Önerilen Blog :  Okula Gidebilmek İçin Bir Poşetin İçinde Nehrin Karşısına Geçen Vietnamlı Çocuklar

Kaynak: Listelist

Sultan 2. Abdülhamid’in Mohikan Neslini Yok Olmaktan Kurtarmak İçin Osmanlı’ya Getirme Hayali

Teknolojide Katettiğimiz Yolu Gözler Önüne Seren Nostaljik Teknoloji Haberleri